Žijeme za peníze

Tím, co nám lidem usnadňuje a vlastně i umožňuje vést normální život, jsou v naší době bezesporu peníze. Ty už dnes musíme nevyhnutelně mít, protože kdyby těchto nebylo, nemohli bychom si skoro nic pořídit. A to ani záležitosti, bez nichž my z lidského rodu vůbec nemůžeme obstát. Za peníze se jí a pije, za peníze se bydlí, za peníze se oblékáme, cestujeme… Je sáhodlouhý seznam toho, co děláme a máme díky penězům a co bychom jinak nedělali a neměli.

A tak se prostě peníze musí sehnat. Když je nezískáme, nemůžeme je ani utrácet a něco nám tím pádem chybí. Chodíme tedy do práce, podnikáme, a když už to jinak nejde, pobíráme třeba aspoň nějaké sociální dávky, podporu či důchod. A s tím, co se nám podaří získat, bychom pak měli umět vyžít.

eura drobné

Jenže všichni dobře víme, že nám naše příjmy leckdy nestačí. Nějaké peníze zpravidla dostaneme, ale je jich poněkud nebo třeba i žalostně málo. A pak abychom řešili, jak to zvládnout ve finanční tísni, jak to zařídit, abychom měli aspoň to, co prostě musíme mít. A často to nebývá jednoduché.

A když nakonec dospějeme k poznání, že už to s vlastními příjmy v žádném případě nezvládneme, zbývá už jen jediná možnost. Lze si vzít i půjčku. Která nám sice bude pomáhat jenom po omezenou dobu a pak ji budeme muset vrátit, ale buďme rádi aspoň za to.

eura v řadě

A tak si o půjčku ve složité situaci požádáme. A když si dobře vybereme, dostaneme ji, využijeme a následně ji zvládneme i s úroky i vrátit.

A když si dobře nevybereme? Pak se peněz často ani nedočkáme. Bankovní úředníci nahlédnou do našich registrů dlužníků, porovnají naše reálné příjmy s tím, co od nás očekávají, a když tu něco nesedí, máme prostě smůlu. A takovou smůlu pak často prolomí jenom americká hypotéka bez registru, kterou naštěstí můžeme mít i tehdy, když nejsme dokonalými žadateli. Protože tato se poskytuje daleko benevolentněji a dostanou ji i ti, kdo by jinde žádnou pomoc nedostali.