Rubriky
Hobby

Sbírání filmových předmětů, jako současný koníček

Že sledování televize nemůže být bráno jako koníček? Ale může, a dokonce je. Někteří lidé si oblíbí seriál, či film do takové míry, že se později sjednocují do skupin fanoušků, sbírají nejrůznější předměty z onoho filmu, či seriálu, a když má vyjít nový díl, jsou schopní vzít si kvůli tomu volno v práci, či odložit rodinnou večeři. Z toho pak mají samozřejmě radost tvůrci, kterým se podaří dodatečně vydělávat na předmětech s autorskými právy. Jaké filmy, či seriály jsou mezi lidmi nejpopulárnější, a které tematické předměty lze sehnat?

Hra o trůny (Game of thrones)

Anglicko-americký seriál, který mnozí znají pod zkratkou GoT, si získal až neuvěřitelné množství oddaných následovníků. Tento seriál je změtí fantasy, dramatu, a dobrodružství. Jedná se o dlouhý, a složitý seriál, který je nutno sledovat naplno, aby vám něco neuniklo. Příběh se pak odehrává na smyšleném kontinentu, kde jsou roční období delší než je obvyklé, a kde proti sobě vlčí nejrůznější klany, království, ale i jednotlivci. Každá postava je velmi dobře propracovaná, a děj je plný zvratů a překvapení. Tento nadčasový seriál si lidi získal natolik, že na něm tvůrci budou vydělávat ještě dlouhá léta. A jaké předměty s tematikou tohoto seriálu seženete? Od oblečení, které je přesnou replikou kostýmů ze seriálu, přes oděvy s potisky slavných výroků oblíbených postav, nádobí, plakáty, klíčenky, repliky předmětů, či dokonce i hrací skříňku.

postavička Johna Snowa

Pán času (Doctor Who)

Ačkoliv se nové série tohoto britského seriálu začaly natáčet až v roce 2005, věrní fanoušci vědí, že s prvním Doktorem (pánem času) se mohli setkat v seriálové podobě před více jak padesáti lety. Jedná se o dobrodružný seriál na bázi sci-fi a fantasy, kde v hlavní roli poznáváme sympatického mimozemšťana, s lidským tělem, který se představí jako Doktor. Doktor cestuje časem i prostorem ve stroji známém jako Tardis, který zvenčí připomíná policejní budku ze šedesátých let, ale zevnitř je to nefalšovaný kosmický koráb. Doktor má velmi blízko k lidem, a tak není divu, že si na své cesty bere vždy nějaké lidské společníky, které potkal při záchraně světa, vesmíru, či galaxie. A jaké předměty z tohoto seriálu můžete u fanoušků vidět? Ti největší mají dveře, které vypadají jako Tardis. V limitované edici dvou tisíc kusů pak bylo vyrobeno lego Tardis, které už nyní v obchodech neseženete, a na internetu se prodává za dvojnásobnou cenu. Dále pak samozřejmě oblečení, doplňky, hodinky, a mnoho dalšího.

lego tardis

Marvel

Ačkoliv Marvel není film ani seriál (nepočítáme-li film Kapitán Marvel), pod touto značkou vyšla velká řada úspěšných filmů, které následují obrovské hory fanoušků. Od Spidermana, přes Iron Mana, Hulka, a mnoho dalších, se studiu Marvel daří vytvářet stále lepší a lepší hrdiny dle komixových předloh. Jestli má Marvel nějakého konkurenta, je to rozhodně DC Comix, jehož díla však až snad na Sebevražedný oddíl za tvorbou Marvelu pokulhávají. A jaké předměty seženete? Kromě komixových předloh seženete trička s potisky oblíbených hrdinů, sběratelské klíčenky, repliky z filmů, lampičky, a mnoho dalšího.

Rubriky
Hobby

Sójové kousky se zeleninou

V obchodě si zakoupíme balení sušených sójových kostek, Provensálské koření, zeleninu dle chuti a můžeme začít kouzlit. Jedna z možných variant je zde.

Co potřebujeme:

  • 200 g sójových kostek

  • 1 cibule

  • 2 stroužky česneku

  • 2 mrkve

  • kousek celeru

  • půl sáčku mražené zeleniny (hrášek, mrkev, kukuřice)

  • olej

  • sůl

  • lžička papriky

  • lžička Provensálského koření

sója se zeleninou

Nejdříve si dle návodu na sáčku připravíme sójové kostky. Do dvou litrů vařící se osolené vody s oloupanou cibulí, stroužkem česneku a lžičkou Provensálského koření nasypeme 200 g sójových kostek. Povaříme je v otevřeném hrnci 10 – 15 minut. Vodu slijeme a dáme se do přípravy zeleniny.

Na oleji osmažíme pokrájenou cibuli. Když začíná zlátnout, přidáme nakrájené dvě mrkve a celer, osolíme, zalijeme vodou a pod pokličkou pozvolna, s občasným zamícháním, vaříme. Po 5 minutách přisypeme mraženou zeleninu s nadrobno nakrájeným stroužkem česneku a lžičkou papriky. Vaříme společně s mrkví a celerem 10 minut. Ke konci přimícháme sójové kostky. Jako příloha se k zeleninové směsi se sójovými kostkami hodí vařené brambory s máslem, které můžeme posypat petrželkou nebo kolečky pórku.

sójové lusky

Z Wikipedie se dočítáme, že název sója vznikl podle japonského slova „šóju“, což znamená sójová omáčka. Původ má sója v severní a střední Číně. Pěstuje se na plantážích v teplých oblastech, například v USA, Indii, Číně, Brazílii, Argentině, Kanadě. Dorůstá do výšky 1 – 1,5 m. Může mít až 400 lusků o délce 2 – 7 cm, které obsahují 1 – 5 semen. Je bohatá na bílkoviny, obsahuje jich až 35 %. Je oblíbená ve vegetariánské a veganské stravě. Používá se nejen v potravinářství pro výrobu sójového mléka, tofu, oleje, omáček, ale také pro výrobu bionafty a v kosmetice pro výrobu mýdel a jiných kosmetických přípravků.

Dobré je kupovat zdravou bio sóju, abychom měli jistotu, že nebude geneticky modifikovaná a průmyslově zpracovaná.

Rubriky
Hobby

Egypt – dovolená nevšedních zážitků

Dovolená v Egyptě, co vy na to? Egypt všichni jistě známe hlavně díky pyramidám, Tutanchamonovi, Kleopatře a poušti. V poslední době se turistika v Egyptě soustředí jen na pobřeží Rudého moře, pláže a program all inclusive. Není se čemu divit. Ceny jsou lákavé a poskytované služby na slušné úrovni. Egypt je ale země plná historie, přírodních úkazů, nádherného podmořského světa a přátelských lidí.  Co tedy kromě hotelu a all inclusive programu můžete v Egyptě objevovat? Na to se společně v několika bodech podíváme.
1.      Černá a Bílá poušť
Tyto přírodní úkazy mnoho cestovatelů považuje za nejkrásnější místa v Egyptě. Bílou poušť tvoří vápencové skalní útvary. Černou poušť tvoří dolerit, což je černá vulkanická hmota. Tyto nádherná místa stojí jednoznačně za návštěvu a jsou od sebe vzdáleny asi 50 km.
egyptské moře 
2.      Sharm el Sheikh
Jednoznačně nejkrásnější místo na potápění, kde na vás čeká nedotčený podmořský svět, nádherné korálové útesy a spoustu barevných rybiček a dalších zvířat obývajících Rudé moře. Nejznámější úkazem je tzv. “Blue hole”. Hluboká modrá díra, díky které se do Sharm el Sheihku sjíždějí potápěči z celého světa.
 
3.      Marsa Matruh
Je to letovisko ležící na severu Egypta, které lemuje pobřeží Středozemního moře. Je to velice krásná oblast, která je turisty z Evropy stále ještě neobjevena. Její nádherné, dlouhé, písečné pláže, alabastrové moře a stále místní atmosféra ale jednoznačně stojí za to!
 
4.      Alexandrie
Je libo historie? Tak se vydejte do Alexandrie! Alexandrie je druhé největší město Egypta a nejvýznamnější přístav, který leží na severu země a je také omýváno Středozemním mořem. Toto město bylo založe Alexandrem Velikým a nachází se zde mnoho významných památek a staveb.
pyramidy v Egyptě 
5.      Marsa Alam
Nově rozvíjející se letovisko Marsa Alam je jednoznačně nejlepší volbou pro všechny, kdo upřednostňují klid, odpočinek a nádherný podmořský svět. Panenská příroda v Marsa Alam je dech-beroucí. Nezapomeňte v této oblasti vyrazit na šnorchlovací výlety za delfíny, vydejte se pozorovat velbloudy ve volné přírodě, jeďte na čtyřkolky obdivovat krásu a ticho Arabské pouště. Arabská poušť je kamenná a má spoustu krásných zákoutí, které v sobě nesou taktéž plno historie