Jít si za svým

Vezmeme-li tu skupinu a troufám si tvrdit, že je to ta větší, která touží po vlastním bydlení, tak ji zase můžeme rozdělit na dvě části. A to na ty, kteří chtějí žít v bytě a na ty, co si neumí představit život bez rodinného domku nebo alespoň nějakého dvojdomku.
vila u lesa
Vzhledem k velice nízké úrokové sazbě hypoték, která poslední roky panuje, si ho velké množství těch, co vlastní bydlení chtějí, také může dovolit. Úroky se pohybují kolem dvou procent, ale začínají stoupat. A tak je tu ještě poslední šance po hypotéce sáhnout. Zas tak jednoduché to ale také není. Člověk musí mít určitou část ceny nemovitosti našetřenou, protože 100% hypotéku již dnes nedostanete. Maximum je 90% a je to případ od případu, protože hodně bank se cuká, než vám ji dají, případně vám ji nedají, protože nejste dosti solventní klient. V takovém případě se můžete samozřejmě obrátit na nebankovní institut, kde vám nejspíše vyjdou vstříc. Ale i to má svá jistá rizika.
půdorys domu
Nízké úrokové sazby s sebou přinášejí nárůst cen nemovitostí a tak se z mnoha lidí, kteří si ještě před 5-6 lety kupovali garsonku za pár set tisíc, stali milionáři, protože by ji dnes prodali i za cenu dvojnásobnou. Bydlení je proto jednou z nejlepších investic, které můžete udělat. I kdyby přišla nějaká krize, tak ceny možná neporostou a budou stagnovat, případně mírně klesnou, ale svoji hodnotu byt nikdy neztratí. Snad jen v případě války, kdy by lehl popelem při bombardování.
klíče v zámku
Pokud tedy již bydlíte ve vlastním, zvažte nákup třeba menšího bytu v dobré lokalitě, který byste mohli pronajímat a platili byste tak hypotéku, kterou byste si na koupi museli vzít. Na závěr by vás tak byt skoro nic nestál a měli byste na důchod příjemné finanční zajištění.
Jen nepřeceňujte své síly, co se splácení týče. Kupujete-li byt pro sebe, zvažte, kolik jste schopni splácet a jak velký a drahý byt nebo dům si tak můžete dovolit.