Kuba nabízí Česku splátku dluhu. Výměra? Dvacet čtyři milionů lahví

Kuba je součástí karibského ráje. Dá se říct, že právě Kuba je nejnavštěvovanějším ostrovem v oblasti Mexického zálivu, a jako správná karibská oblast i tento ostrov je známý svými luxusními rezorty, bílými plážemi, palmami, krásným blankytným mořem s tyrkysovými oblastmi, které přímo lákají k nejrůznějším vodním sportům od vodního lyžování až po skútry, surfování nebo potápění.
kuba havana
Dovoz speciálu
V době, kdy Československu vládl socialistický režim a bylo součástí komunistického tzv. Východního bloku spolu s Polskem, Východním Německem, Bulharskem, Rumunskem, Maďarskem, Jugoslávií a Albánií a Sovětským svazem, jehož součástí byly i Pobaltské státy, tedy Litva, Lotyšsko, Estonsko, Ukrajina a Bělorusko, vyváželo na Kubu nejenom potraviny, ale také arzenál zbraní, zemědělské stroje, stroje na výrobu, dopravní prostředky, zejména autobusy, energetická zařízení, elektrotechniku, polotovary a také výrobky spotřebního průmyslu.

Na oplátku Kuba do našich zemí a do zemí Východního bloku dodávala hlavně cukr, kovy, hlavně nikl a mangan, kávu, kakao a kožešiny.

Téměř sedmi miliardový dluh
Kuba právě z období poloviny padesátých a šedesátých let dluží Československu šest miliard a devadesát čtyři milionů korun. Kuba je největším zahraničním dlužníkem České republice a ta teď požaduje dluh splatit. Ovšem Kuba tyto peníze nemá ani v nejmenším.

Kuba nabízí alkohol nebo léky
Kubánské ministerstvo financí nabízí formou splátky svůj rum, toho totiž země má do sytosti. Britská BBC vyměřila, že by celkem šlo o více než dvacet tři milionů lahví rumu, což by pokrylo více než sto let spotřeby České republiky.
alkoholické nápoje

Druhou alternativou jak splatit dluh jsou léčiva, avšak ta neprošla výměrou certifikací Evropské unie, a tedy jsou léčiva zde zatím neprodejná, zatímco rum svou certifikaci má a může ihned putovat ke spotřebitelům.

Co na to české ministerstvo financí?

Česká republika však žádá, aby větší část dluhu byla splacena peněz, ale částečně by na splacení dluhu tímto způsobem byla ochotna přistoupit.