Několik postřehů a rad pro případ nezaměstnanosti

Přišel den, který jste někde v koutku duše očekávali. Ač jste se tomu bránili zuby nehty, je to tady. Zaměstnavatel s vámi ukončil pracovní poměr skončením doby určité. V lepším případě zaměstnavatel ruší pozice a rozdává výpovědi pro nadbytečnost. Anebo jste sami podali výpověď, či se dohodli se zaměstnavatelem na skončení pracovního poměru. V každém případě nastává změna a vy se musíte rozhodnout jak dál.
práce v kanceláři 
Doklady, které je zaměstnavatel povinen vám předat v den ukončení pracovního poměru jsou:
·        „Potvrzení o zaměstnání“, tzv. zápočtový list. Mnohdy zaměstnanci žádají, aby na tomto zápočtovém listě byla zohledněna doba všech předcházejících zaměstnání. Nikoliv, zaměstnavatel předává zápočtový list pouze za dobu, kdy jste u něho pracovali.
·        Na vaši žádost vystavuje „Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti“. Na tomto formuláři bude vyplněný váš příjem, na základě kterého úřad práce stanoví výši podpory v nezaměstnanosti.
 
Úřad práce vás zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne podání žádosti o zprostředkování zaměstnání. Je vhodné požádat o zprostředkování nejpozději do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání.
Proč? Pokud se stanete nezaměstnanými např. od 1.4.2018 a zajdete na úřad práce 16.4.2018, v evidenci úřadu práce (a výplatu podpory, pokud na ni budete mít nárok), obdržíte od 16.4.2018.
Pokud ale za výše uvedených podmínek zajdete na úřad práce např. 4.4.2018, budete vedeni v evidenci již od 1.4.2018, tzn. bez prodlevy.
 
Máte ale i možnost ještě před uplynutím výpovědní doby požádat úřad práce o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání.
Po skončení výpovědní doby či pracovního poměru požádejte úřad práce v místě svého trvalého bydliště o zprostředkování zaměstnání. Doklady potřebné pro úřad práce:
·        vyplněná Žádost o zprostředkování zaměstnání – formulář úřadu práce, který je nutno podat osobně
·        váš občanský průkaz
·        doklad o ukončení pracovního poměru
·        potvrzení o výdělku
teploměr a léky
 
Může se ovšem stát, že někdo, obzvláště ve zralém věku, psychicky neunese ztrátu zaměstnání a onemocní.  Zákon o nemocenském pojištění myslí na nároky na nemocenské dávky i v případě, když ukončíte zaměstnání. Ovšem musíte „stihnout onemocnět“ do 7 kalendářních dnů od ukončení pracovního poměru v tzv. ochranné lhůtě. Pokud už jste se zaregistrovali na úřadu práce, jste jim povinni tuto změnu ohlásit a podpora v nezaměstnanosti (pokud vám na ni vznikl nárok) se zastavuje po dobu poskytování dávek nemocenského pojištění. Nutno zdůraznit, že prvních 14 kalendářních dnů od začátku nemoci v ochranné lhůtě, bohužel, zůstáváte bez podpory státu. A to z toho důvodu, že prvních 14 kalendářních dnů nemoci je běžně v režii zaměstnavatele, a protože jste pracovní poměr ukončili, máte nárok na nemocenské dávky až od 15. kalendářního dne, kdy vám je bude platit okresní správa nemocenského pojištění.
Nezapomeňte případnou nemoc v ochranné lhůtě oznámit i na své zdravotní pojišťovně.